Year 2015, Volume 54, Issue 3, Pages 148 - 150 2015-09-01

Piperasilin/tazobaktama bağlı nötropeni gelişen bir olgu sunumu
A case report of neutropenia caused by piperacillin/tazobactam

Bedia MUTAY SUNTUR [1] , Ferit KUŞCU [2] , Hava KAYA [3] , Perihan Aylin DALKIRAN [4]

85 289

Piperasilin/tazobaktam (PT), nadiren kemik iliği baskılanmasına neden olabilecek beta laktam grubu bir antibiyotiktir. Bu olgu sunumunda yumuşak doku enfeksiyonu tanısı ile PT almakta iken tedavinin on altıncı gününde ateş, kemik iliği baskılanmasına bağlı olduğu düşünülen derin trombositopeni ve nötropeni gelişen bir olgu, ülkemizden bildirilen benzer olgular gözden geçirilerek sunulmuştur.
Piperacillin/tazobactam (PT) is a beta lactam antibiotic which may rarely cause bone-marrow supprresion. In this article, a case with fever, deep thrombocytopenia and neutropenia thought to be due to bone-marrow suppression on the sixteenth day of therapy with PT for the diagnose of soft tissue infection is presented by looking over the similar cases reported from our country.
Other ID JA73AB55GS
Journal Section Case Reports
Authors

Author: Bedia MUTAY SUNTUR

Author: Ferit KUŞCU

Author: Hava KAYA

Author: Perihan Aylin DALKIRAN

Dates

Publication Date: September 1, 2015

Bibtex @ { etd344139, journal = {Ege Tıp Dergisi}, issn = {1016-9113}, eissn = {2147-6500}, address = {Ege University}, year = {2015}, volume = {54}, pages = {148 - 150}, doi = {10.19161/etd.344139}, title = {Piperasilin/tazobaktama bağlı nötropeni gelişen bir olgu sunumu}, key = {cite}, author = {SUNTUR, Bedia MUTAY and KUŞCU, Ferit and KAYA, Hava and DALKIRAN, Perihan Aylin} }
APA SUNTUR, B , KUŞCU, F , KAYA, H , DALKIRAN, P . (2015). Piperasilin/tazobaktama bağlı nötropeni gelişen bir olgu sunumu. Ege Tıp Dergisi, 54 (3), 148-150. DOI: 10.19161/etd.344139
MLA SUNTUR, B , KUŞCU, F , KAYA, H , DALKIRAN, P . "Piperasilin/tazobaktama bağlı nötropeni gelişen bir olgu sunumu". Ege Tıp Dergisi 54 (2015): 148-150 <http://egetipdergisi.com.tr/issue/31447/344139>
Chicago SUNTUR, B , KUŞCU, F , KAYA, H , DALKIRAN, P . "Piperasilin/tazobaktama bağlı nötropeni gelişen bir olgu sunumu". Ege Tıp Dergisi 54 (2015): 148-150
RIS TY - JOUR T1 - Piperasilin/tazobaktama bağlı nötropeni gelişen bir olgu sunumu AU - Bedia MUTAY SUNTUR , Ferit KUŞCU , Hava KAYA , Perihan Aylin DALKIRAN Y1 - 2015 PY - 2015 N1 - doi: 10.19161/etd.344139 DO - 10.19161/etd.344139 T2 - Ege Tıp Dergisi JF - Journal JO - JOR SP - 148 EP - 150 VL - 54 IS - 3 SN - 1016-9113-2147-6500 M3 - doi: 10.19161/etd.344139 UR - https://doi.org/10.19161/etd.344139 Y2 - 2019 ER -
EndNote %0 Ege Journal of Medicine Piperasilin/tazobaktama bağlı nötropeni gelişen bir olgu sunumu %A Bedia MUTAY SUNTUR , Ferit KUŞCU , Hava KAYA , Perihan Aylin DALKIRAN %T Piperasilin/tazobaktama bağlı nötropeni gelişen bir olgu sunumu %D 2015 %J Ege Tıp Dergisi %P 1016-9113-2147-6500 %V 54 %N 3 %R doi: 10.19161/etd.344139 %U 10.19161/etd.344139
ISNAD SUNTUR, Bedia MUTAY , KUŞCU, Ferit , KAYA, Hava , DALKIRAN, Perihan Aylin . "Piperasilin/tazobaktama bağlı nötropeni gelişen bir olgu sunumu". Ege Tıp Dergisi 54 / 3 (September 2015): 148-150. https://doi.org/10.19161/etd.344139
AMA SUNTUR B , KUŞCU F , KAYA H , DALKIRAN P . Piperasilin/tazobaktama bağlı nötropeni gelişen bir olgu sunumu. Ege Tıp Dergisi. 2015; 54(3): 148-150.
Vancouver SUNTUR B , KUŞCU F , KAYA H , DALKIRAN P . Piperasilin/tazobaktama bağlı nötropeni gelişen bir olgu sunumu. Ege Tıp Dergisi. 2015; 54(3): 150-148.