BibTex RIS Cite

A rare complication with ventriculoperitoneal shunt in pediatric cases

Year 2011, Volume: 50 Issue: 1, 65 - 68, 01.03.2011

Abstract

Ventriculoperitoneal shunt surgery is the commonly used technique for the managment of hydrocephalus in pediatric cases. This procedure is associated with various complications. The most common complications are shunt infection and obstruction due to the ventriculoperitoneal shunt device. Migration of the peritoneal catheter is one of the rarest complications of the ventriculoperitoneal shunt procedure. We describe two cases of migration of a peritoneal catheter with regard to the spontoneaus extrusion of the distal portion of the ventriculoperitoneal shunt through the anus and through the intact abdominal wall. The proper follow-up and management with acceptable diagnostic tools are discussed in light of related literature for the present cases.

Pediatrik olgularda ventriküloperitoneal şantın nadir komplikasyonu

Year 2011, Volume: 50 Issue: 1, 65 - 68, 01.03.2011

Abstract

Ventriküloperitoneal şant cerrahisi pediatrik çağda görülen hidrosefali olgularının tedavisinde yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Şant kullanılan hastalarda en sık görülen komplikasyon infeksiyon ve şantın tıkanmasıdır. Peritoneal kateterin yer değiştirmesi ise oldukça nadir görülen bir komplikasyondur. Bu çalışmamızda peritoneal kateterin sağlam karın duvarına ve anüse olan iki farklı migrasyonunu sunmak istedik. Pediatrik çağda ventriküloperitoneal şant takılan olguların ilgili literatür ışığında uygun takip ve tedavisi tartışılmıştır.

There are 0 citations in total.

Details

Other ID JA29DE82MC
Journal Section Case Reports
Authors

Dağtekin A

Karabağ H

Avcı E

Naycı A

Bağdatoğlu C

Publication Date March 1, 2011
Submission Date March 1, 2011
Published in Issue Year 2011Volume: 50 Issue: 1

Cite

Vancouver A D, H K, E A, A N, C B. Pediatrik olgularda ventriküloperitoneal şantın nadir komplikasyonu. EJM. 2011;50(1):65-8.